50.rokov školy
Škola bola založená 1.septembra 1924 ako jednotriedna s počtom žiakov 20-30. V roku 1931 bola vytvorená aj 2.trieda a tak škola až do roku 1938 fungovala ako dvojtriedna. V školskom roku 1937/1938 bol správcom školy Víťazoslav Šimoni, učiteľkou bola Anna Strapáková. 8.novembra 1938 bola škola zatvorená /od 9.novembra 1938 do konca roku 1944 obec Plášťovce súčasť maďarského štátu/.
10.januára 1939 školu znovu otvorili ako jednotriednu. Na pečiatke školy bol uvedený text: Štátna menšinová slovenská ľudová škola v Plášťovciach. V prevádzke bola do roku 1945, v rokoch 1945-1950 existovala v obci iba škola s vyučovacím jazykom slovenským. V marci 1950 bola opäť založená škola s vyučovacím jazykom maďarským so štyrmi triedami. Obe školy využívali na svoju činnosť aj priestory v budove kaštieľa. Plášťovské školy vzdelávali po roku 1951 deti z Plášťoviec, Medovariec, Dolných Rykynčíc, Horných Rykynčíc, Horných Turoviec, Stredných Turoviec a Ipeľských Úľan.
1.septembra 1966 bol školský rok otvorený slávnostným zhromaždením učiteľov a žiakov oboch miestnych základných škôl. Tento akt bol o to radostnejší, že bola odovzdaná do užívania nová 14 triedna budova školy. Po dohode riaditeľstiev škôl bola budova rozdelená tak, že prízemie a 2.poschodie v pravom krídle budovy bolo pridelené škole s vyučovacím jazykom slovenským. Ako učebňa bola určená tiež jedna z miestností budovy školskej jedálne. V učebniach bolo umiestnených sedem tried 6.-9.ročníka. Tri triedy ročníkov 1.-5. boli umiestnené v starej školskej budove – v kaštieli na prízemí. Telocvičňa a jedáleň boli určené k spoločnému užívaniu oboch škôl.
Vo svojej 50 – ročnej histórii škola preklenula niekoľko míľnikov. V roku 1974 sa väčšina žiakov z Horných Rykynčíc, Dolných Rykynčíc a Medovariec prehlásila do školy v Hontianskych Nemciach. Na škole zostalo vtedy len 190 žiakov. Od toho roku počet žiakov klesal. Pokles počtu sa zastavil až v roku 1995. Významným počinom vtedajšieho vedenia školy v šk. roku 1978/1979 bolo zriadenie športového areálu školy a výstavba skleníka.
Od školského roku 1980/1981 škola vzdelávala žiakov len v ôsmich ročníkoch, čo bolo zapríčinené zmenou štátneho systému vzdelávania. V školskom roku 1996/1997 dostala budova školy /zároveň telocvičňa i školská jedáleň/ do vienka ekologicky čistejšiu energiu – zemný plyn. Od školského roku 1999/2000 sa opäť začalo vyučovať v deviatich ročníkoch. V školskom roku 2002/2003 škola získala právnu subjektivitu. Vďaka iniciatíve vedenia školy a vedenia obce v lete roku 2013 budova školy prešla významnou rekonštrukciou pozostávajúcou zo zateplenia, vrátane strechy, výmeny okien a dverí za plastové, vyregulovania vykurovacej sústavy a úpravy priestorov na prízemí pre materskú školu, ktorá sa do týchto presťahovala v novembri 2013. Týmito krokmi sa zvýšila priestorová i energetická efektivita budovy. V školskom roku 2013/2014 bol vytvorený nový priestor pre školskú knižnicu odčlenením časti chodby na 2.poschodí a v školskom roku 2014/2015 uvoľnenie miestnosti pre triedu 5.ročníka si vyžiadalo vytvorenie nového priestoru pre sklad učebníc. V apríli školského roku 2015/2016 sa uskutočnilo zníženie energetickej náročnosti budovy telocvične výmenou okien za plastové.
V súčasnosti je v triedach obnovený školský nábytok /lavice, stoličky/, keramické tabule a triedy sú vybavené didaktickou technikou /dataprojektory, interaktívne tabule/. Škola disponuje odbornými učebňami biológie a geografie, fyziky a chémie, informatiky, školskou knižnicou a školskými dielňami. V decembri 2015 bolo do užívania odovzdané multifunkčné ihrisko vybudované vedľa telocvične, ktoré bude slúžiť širokej verejnosti i žiakom školy.
Ďalšie plány rozvoja školy pozostávajú z vnútornej rekonštrukcie budov – vymaľovaní tried, obnovy podláh, rekonštrukcie hygienických zariadení, elektroinštalácie, školských dielní, telocvične, školskej jedálne, parkoviska, z vybudovania prístrešku na bicykle, nákupu výukových softvérov, kníh do knižnice, rozvoja zelene s využívaním projektových výziev.
V rámci informatizácie školstva sa využíva webová stránka školy, ktorá je pravidelne aktualizovaná. Žiaci navštevujú divadelné predstavenia, každoročne sa organizujú výlety, plavecký a lyžiarsky výcvik, kultúrne programy k Vianociam, ku Dňu matiek a mnoho iných podujatí: Deň zdravej výživy, Tekvicová show, Deň mlieka, Deň Zeme, Vítanie jari, Maškarný ples, Stolnotenisová liga. Žiaci školy sa každoročne zapájajú do súťaží Pytagoriáda, Všetkovedko, Matematický klokan, Šaliansky Maťko J. C. Hronského, Hviezdoslavov Kubín s pomerne vysokou úspešnosťou. Škola je zapojená do realizácie projektu Modernizácia základných škôl.
Počas päťdesiatich rokov existencie školy sa na poste riaditeľa vystriedalo niekoľko osobností, ktoré sa v jednotlivých obdobiach zaslúžili o rozvoj školy:
Ján Gubáš /1966-1969/, Vojtech Stahl /1969-1971/,
Ján Balogh /1971-1973/, Emil Krajčír /1973-1976/,
Štefan Mészáros /1976-1987/, Jozef Tencer /1987-1991/,
Peter Kapusta /1991-2002/, Ján Krajmer /2003-2007/,
Anna Kissová /2008/, Marian Mihalovič /2008-doteraz/.
Pedagogickí zamestnanci /1966-2016/
Ján Gubáš, Vojtech Stahl, Alžbeta Bárdyová, Mária Stolecová, Gabriela Moravcová, Edita Csomóová, Gizela Mrázová, Karol László, Magdaléna Židuliaková, Lúlius Šereš, Magdaléna Šebová, Emília Šerešová, Pavel Adamovic, Peter Belágyi, Pavel Boldiš, Eva Škriniarová, Terézia Stahlová, Agneša Polónyiová, Alžbeta Dobisová, Alžbeta Balážová, Ján Balogh, Margita Majerová, Jolana Sláviková, Alžbeta Fašangová, Alžbeta Lauková, Peter Kapusta, Emil Krajčír, Jozef Tencer, Mária Beľujská, Agneša Kecskesová, Štefan Mészáros, Helena Plulíková, Magdaléna Slobodová, Alžbeta Váradyová, Imrich Belluš, Irena Majerová, Anna Pastierovičová, Mária Cibulová, Oľga Pálová, Katarína Gajdácsová, Mária Potočiková, Katarína Kútniková, Anna Bíliková, Eva Pláčková, Anna Psárska, Mária Turčanová, Anna Kozlíková, Eva Samcová, Terézia Števčatová, Anton Mrváň, Elena Kubašová, Katarína Sabinovská, Marta Moksová, Elena Kolocová, Helena Kissová, Agica Pirošková, Eva Vargová, Katarína Bolyová, Helena Jarošíková, Ambróz Singer, Karla Brezová, Mária Vargová, Oľga Löfflerová, Mária Singerová, Alžbeta Boháčová, Silvia Pénzešová, Alžbeta Benceová, Klaudia Zborovjanová, Otília Šaróková, Helena Jámborová, Erika Klimentová, Marcela Hudecová, Peter Hudec, Ladislav Sztyahula, Anna Schreinerová, Stanislav Kozár, Helena Gradzielová, Kornélia Belágyiová, Lucia Šťastná, Anna Kissová, Juraj Blaho, Ján Krajmer, Gabriela Krajmerová, Margita Kovácsová, Eliana Simondelová, Blanka Kaštierová, Oskar Koždoň, Renata Uhlárová, Silvia Hamaliarová, Alexander Pál, Daniel Bizov, Lucia Martonová, Lýdia Korcsoková, Zoltán Zachar, Ivan Kolev, Magdaléna Chrančoková, Anna Matyóová, Tomáš Lánczos, Marian Mihalovič, Eva Lacková, Slávka Báťková, Katarína Czaniková, Helena Rómová, Lucia Ľuptáková, Ladislav Gašparík, Eva Bardiovská, Ottó Péter, Monika Brezovská, Eva Dodoková.
Nepedagogickí zamestnanci /1966-2016/
Mária Kissová, Mária Pavlíková, Margita Suszterová, Irena Sebestyénová, Agnesa Bizovová, Judita Buzášová, Helena Berkulová, Veronika Kissová, Helena Kissová, Júlia Hočáková, Helena Korcsoková, Mária Štecová, Erika Berkulová, Helena Kunová, Irena Korčoková, Priska Oroszlányová, Helena Jánošíková, Helena Jánošíková ml., Magdaléna Szabóová, Erika Kindricová, Renáta Oszliová, Adela Bordáčová, Marta Nagyová, Pavel Mihalovič, Imrich Antal, Pavel Sebestyén, Jozef Szrsen, Gyula Kiss, Júlia Kecskésová, Mária Ďungelová, Katarína Škriniarová, Júlia Czaniková, Lucia Bartalová, Alica Szondiová.
Počas päťdesiat rokov existencie opustilo brány školy viac ako tisíc absolventov, ktorí sú dnes životaschopní ľudia, vynikajúci odborníci v oblasti prírodných či spoločenských vied. Nájdeme ich nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Absolventi Základnej školy v Plášťovciach sa nikdy nemuseli a nemusia hanbiť za svoje vzdelanie, pretože dostávali a dostávajú dobré základy, na ktorých je možné postaviť rôzne profesie a obstáť v ťažkej konkurencii na rozličných pracovných pozíciách.
Za jubileom stojí množstvo žiakov, rodičov, učiteľov či nepedagogických zamestnancov. A práve im patrí pri tejto príležitosti veľké poďakovanie. Za všetku námahu, svedomitú prácu, odhodlanie a často aj sebazaprenie, ktoré dúfajúc, prinesú svoje ovocie i v ďalšej päťdesiatročnici školy.