Deň Zeme

V pondelok 22.4.2024 si žiaci pripomenuli Deň Zeme zaujímavými aktivitami na hornom stupni v ročníkoch 5-9. Žiaci v ročníkoch 1-4 sa venovali Dňu Zeme v rámci pestrých vyučovacích hodín. Žiaci horného stupňa vytvárali krásne práce na túto tému, veľa diskutovali o ochrane planéty a v okolí školy vyzbierali aj veľké množstvo odpadkov. Dôraz sa kladie na separáciu odpadu, ku ktorej vedieme žiakov všetkých ročníkov. Od mája spúšťame na škole aj Zber papiera, ktorý má tiež veľký význam v ochrane našej planéty.

Vo štvrtok 20.4.2023 žiaci horného stupňa oslávili Deň Zeme viacerými aktivitami. V jednotlivých triedach absolvovali diskusiu na tému ochrana životného prostredia. Následne sa venovali environmentálnej tematike a zbierali odpad v okolí pivníc, potoka a iných oblastí v obci.

V piatok 22.4.2022 naša škola oslávila Deň Zeme viacerými aktivitami. Niekedy je náročné uvedomiť si skutočnosť, že   my  všetci sme súčasťou prírody a niekedy bezhlavo nakupujeme a produkujeme odpad. Naši žiaci sa tešili, že tento školský deň bol iný ako tie bežné a zároveň sa veľa naučili. Žiaci druhého stupňa absolvovali premietanie dokumentárneho filmu s environmentálnou tematikou, a taktiež vyčistili  prostredie v obci - v okolí pivníc i chráneného rezortu Šípka. Deti nižších ročníkov sa venovali tematike ochrany životného prostredia v rámci vyučovacích hodín. Bol to vydarený a poučný deň pre všetkých, ďakujemesmiley.

Deň Zeme

Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi. Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22.apríla. Tento sviatok je ovlyvnený pôvodným dňom Zeme, ktorý sa konal počas osláv jarnej rovnodennosti 21.marca a oslavoval príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia.

História vyhlásenia tohoto dňa siaha do roku 1969, keď predovšetkým John McConnell začal volať po vzniku medzinárodného dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Zeme. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Francisku. Kampaň s týmto sviatkom spojená, si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie do politických kruhov. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Pre prvú oslavu DŇA ZEME bol vybraný dátum 22. apríl.

Na škole sme tento rok Deň Zeme slávili 25.4.2019. Žiaci 2.stupňa pod vedením učiteľov rozobrali tému šetrenia životného prostredia, pozreli si enviromentálny film venovaný tejto problematike. Svoju tvorivosť využili pri výrobe „ekovýrobkov“. Dokázali, že aj nepotrebný odpadový materiál môže vhodne poslúžiť na výrobu zaujímavých dekoračných predmetov. Všetci spoločne sme aspoň  čiastočne odbremenili našu obec od odpadového materiálu. Odpad zbierali žiaci 2.stupňa a pridali sa k nim aj detičky z 1.stupňa. Bol to vydarený Deň Zeme. Ďakujeme pedagógom za peknú akciu.

Deň Zeme

Dňa 22.4.2018 sa uskutočnila akcia "Deň Zeme". Na prvých dvoch vyučovacích hodinách si žiaci horného stupňa formou prezentácie pripomenuli všetky nepriaznivé vplyvy na "zdravie Zeme", neskôr vyrábali rôzne "ekologické šperky" z odpadového materiálu. Táto aktivita žiakov veľmi zaujala a určite sa jej budú venovať aj na vyučovaní výtvarnej výchovy. Ku skrášleniu a čistote obce všetci prispeli vyzbieraním odpadu v jednotlivých častiach obce. wink Akcia sa vydarila, ďakujeme.

Dňa 24.4.2017 sme na škole opäť uskutočnili "Deň Zeme". Na prvých dvoch vyučovacích hodinách sme si pripomenuli všetky faktory, ktoré sa výrazne podieľajú na znečisťovaní Zeme, význam ochrany našej planéty Zem, ale najmä spôsoby, akými môže každý z nás svojou každodennou zodpovednou činnosťou prispieť k ochrane planéty.

Neskôr žiaci od riaditeľa prevzali zdravú pochúťku - jabĺčko, pohár džúsu. V rámci programu „Školské ovocie“ mali žiaci Deň Zeme spestrený ochutnávkou ovocia a ovocných štiav vďaka spoločnosti VENDOMAT spol.s r.o. Nové Zámky. Mňam. Ďakujeme!wink

Žiaci 2. stupňa sa spolu s triednymi učiteľmi podieľali na vyzbieraní smetí v celej obci. Akcia sa vydarila, počasie bolo výborné. Každý mal príjemný pocit z dobre vykonanej práce.wink

Deň Zeme slávime 21. apríla. Žiaci druhého stupňa našej školy si pod vedením pedagógov pripomenuli tento sviatok netradične, nakoľko vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Dňa 23. 4. 2015 absolvovali exkurziu do bioplynovej elektrárne a poľnohospodárskeho komplexu vo Veľkých Turovciach.

Dňa 24.4.2014 sa v jednotlivých triedach na hornom stupni uskutočnil Deň Zeme. Všetci žiaci sa tešili na pripravené aktivity. Vieme, že Medzinárodný deň Zeme slávime 22.4., preto veríme, že všetky úlohy týkajúce sa ochrany životného prostredia žiakov zaujali a potešili. Žiaci sa zapojili do jednotlivých aktivít, ktorými prispeli ku skrášleniu obce. V okolí školy sa vysádzali sadeničky stromčekov.

Školský rok 2009/2010

Dňa 22.04. 2010 sa na našej škole uskutočnilo blokové  vyučovanie ku Dňu Zeme.

Tejto akcie sa zúčastnili všetci žiaci II. stupňa.

Nadobudnuté vedomosti si preverovali v predmetoch:                                                           literatúra                    matematika

nemecký jazyk

chémia

výtvarná výchova

prírodopis

tvorba životného prostredia

Na všetkých hodinách riešili úlohy týkajúce sa problematiky životného prostredia.

Aktivita tried bola hodnotená počtom získaných zelených stromčekov.

Najúspešnejšími sa stali žiaci 6. ročníka.

Ďakujeme všetkým učiteľom II. stupňa za vydarenú akciu.